• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %-0,79
 • ALTIN
  %-1,16
 • BIST
  %-0,86
Üreticinin Daima Yanındayız

Üreticinin Daima Yanındayız

reklam"
reklam

    Mersin Büyükşehir Belediyesi; kentimizde tarım sektörünün canlanması, tarım arazilerinin çoğalması ile ilgili projeler üretmeye ve tarımsal üretim yapan vatandaşlarımıza destek olmaya devam ediyor.

    Tarımsal alanda Mersin ürünlerinin iç ve dış pazarda gerektiği gibi yer bulmasını istediklerini belirten Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarımsal ve hayvansal üretimi destekleyerek, küçük aile işletmelerinin rekabet gücünü artırma yönünde çalışmalar yapıyoruz. Belediyemize bağlı Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın yürüttüğü projeler ile mevcut tarım alanlarına ekyeni üretim alanları kazandırılarak, hem Mersin tarımında kalitenin ve verimin artması sağlıyor hem de kırsalda yaşayan ailelerin ekonomilerine katkı sunuyoruz”dedi.

    Yerel ürünlere sahip çıkıyoruz    

    Mersin’in tarımsal üretim potansiyelinin çok yüksek olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Üretimin her aşamasında,üreticinin yanında olmaya özen gösteriyoruz. Tarımsal alanda fide ve fidandan ekipman desteğine, atalık tohumların gün ışığına çıkarılmasından kooperatiflere destek verilmesine kadar birçok alanda proje yürütmekteyiz. Tarımda sürdürülebilirlik için uzun vadede doğal kaynakların korunmasını amaçlıyoruz”dedi. Yerel Ürünlere Sahip Çıkma Projesi kapsamında ata tohumlarına sahip çıktıklarını hatırlatan Başkan Seçer, Yerel buğday çeşitlerinin yerinde korunması ve pazarlanması projesi kapsamında ilk olarak Silifke ilçesi Balandız Mahallesi’nde atalık buğday tohumlarını üreticilere dağıttık. Üretilen bu buğdaylar, başta belediyemize bağlı ekmek fabrikasında olmak üzere, birçok alanda un ya da bulgur olarak değerlendiriliyor. Büyükşehir olarak, 2021 yılında da Gülnar nohutuna destek olarak, yerel ürünlere sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

    Boş arazileri tarıma kazandırıyoruz

    Üreticilere fide ve fidan desteği de sağladıklarını vurgulayan Başkan Seçer, Böylece bir taraftan boş arazileri tarıma kazandırırken, bir taraftan da üreticilere yeni kazanç kapıları açıyoruz. 2020 yılında 100 bin lavanta fidesi, 12 bin 500 incir fidanı, 200 bin nergis soğanı, 3 bin 250 avokado fidanı, 51 bin gemlik zeytin fidanı ve 9 bin 120 Sarıulak zeytin fidanını üreticilere dağıttık. 2021 yılında ise zeytin, badem, lavanta, kantaron, nergis soğanı, ceviz, kivi, avokado, çilek, alıç gibi fidan-fide-soğan destekleriyle, üreticilerin kalkınmasını ve tarımsal alanların daha da artırılmasını hedefliyoruz” dedi.Üreticinin maliyetlerini düşürmek için, ürettiği ürüne uygun ekipman desteğinde de bulunduklarını kaydeden Başkan Seçer, “Üretilen ürün çeşidine göre verilen ekipmanlarla çiftçinin maliyetini azaltıyor ve ekonomik kazancının artmasını sağlıyoruz” dedi.

    Tarım arazileri sulanıyor, topraklar bereketleniyor    

    Yıllar önce yapılan sulama kanalları ve sulama tesislerinin zaman içerisinde hasar görmesi ya da kullanılamaz duruma gelmesinin, üreticinin üretim potansiyelini de olumsuz etkilediğini söyleyen Başkan Seçer, “Bugüne kadar kent genelinde 43 mahallede 60 kilometre yeni sulama borusu dağıtımını tamamladık. Tarımsal sulamanın daha düzgün yapılması ve suyun israf edilmemesi için, 2021 yılında da aynı proje kapsamında 100 kilometre sulama borusu daha dağıtacağız” dedi. Büyükşehir Belediyesi olarak kooperatiflere verilen destek ve bütün ilçelerden üretici kadınları buluşturan ‘Üretici Kadınlar Buluşma Etkinlikleri’ de düzenlediklerini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz ve bundan sonraki süreçte hayata geçirmeyi planladığımız projelerle, tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan sıkıntılara bir nebze de olsa merhem olmaya çalışıyoruz. Çünkü; yerelyönetimlerin verebileceği nokta atışı desteklerin,tarım ve hayvancılık sektörüne oldukça yarar sağlayacağını düşünüyoruz dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM