• DOLAR
  %0,06
 • EURO
  %0,24
 • ALTIN
  %-0,04
 • BIST
  %-0,55
SONDAKİKA Ticaret Bakanlığı’ndan çek kararı açıklaması

SONDAKİKA Ticaret Bakanlığı’ndan çek kararı açıklaması

reklam"
reklam

Ticaret Bakanlığı, dün yapılan çek düzenlemesi nedeniyle ticarette ve nakit akışında yaşanan aksamaların ardında ilgili bir açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, “30/4/2021 ila 31/5/2021 tarihleri arasına isabet eden çeklerin belirtilen tarihler arasında bankaya ibrazı halinde çek hesabı sahibinin hesabında çekin karşılığının bulunması kaydıyla çekin ödenmesi, aksi takdirde 1/6/2021 tarihinden önce karşılıksızdır işlemi yapılmaması gerekmektedir.” denildi

TBMM’de dün görüşülen çek ve kambiyo senetlerinin ibraz süreleri ile emekli ikramiyelerine 100 TL zam yapılmasına ilişkin düzenlemeleri içeren torba yasa bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

Düzenlemeyle ibraz süresinin son günü 30 Nisan ile 31 Mayıs tarihleri arasına isabet eden çeklerin, 1 Haziran’dan sonra kalan ibraz süresi içinde ibraz edilmesi kararlaştırıldı.

Çek ibraz zorunluluğunun Mayıs ayı sonuna ötelenmesi ve bankalardaki takas sisteminin kapanması nedeniyle piyasanın nakit işleyişinde ülke genelinde ciddi sorunlar yaşandı. Takastaki çeklerin tahsil edilememesi nedeniyle ödemelerde aksamalar yaşanırken iş dünyası serzenişte bulundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, karşılığı olan çeklerin ödenmemesinin bütün sistemi kilitlediğini belirterek, “Bu sorunun acilen çözülmesini, tüm iş dünyamız adına talep ediyoruz.” dedi. Çeşitlii sanayi ve ticaret odalarından da aynı talepler geldi.

 

 

 

Ticaret Bakanlığı gelişmeler üzerine, yapılan düzenlemeyle ilgili bir açıklamada bulundu. Bakanlık açıklamasında karşılığı bulunan çeklerin ibrazının yapılabileceğini belirtti. Açıklamada şöyle denildi:

– İbraz süresinin son günü 30/4/2021 ila 31/5/2021 tarihleri arasına isabet eden çeklerin belirtilen tarihler arasında bankaya ibrazı halinde çek hesabı sahibinin hesabında çekin karşılığının bulunması kaydıyla çekin ödenmesi, aksi takdirde 1/6/2021 tarihinden önce karşılıksızdır işlemi yapılmaması gerekmektedir. Bu hususta oluşan tereddütleri gidermek ve uygulama birliğini sağlamak üzere ilgili kurumlara bildirim yapılmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM