• DOLAR
  %0,03
 • EURO
  %-0,04
 • ALTIN
  %0,12
 • BIST
  %-0,95
SEÇER “KIRMIZI-LACİVERT’İ BOŞALTIYORUZ. ORAYI BİR KENT MEYDANI’NA ÇEVİRİYORUZ

SEÇER “KIRMIZI-LACİVERT’İ BOŞALTIYORUZ. ORAYI BİR KENT MEYDANI’NA ÇEVİRİYORUZ

reklam"
reklam

Başkan Seçer, MEDEKAnın Kent Tarihi Araştırmaları Kurulu ile bir araya gelerek, kent kültürü, tarihi ve belleği hakkında sohbet etti. Başkan Seçer, “Hakikaten güzel şeyler olacak. Çokönemli potansiyel var elimizde. Kent, kentin geçmişi, tarihi, günü, her alanda; bunu da açığa çıkaracak irade varsa gerisi bizim çalışmalarımıza kalıyor. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bu beraberlikten son derece mutluyuz” dedi.

Kırmızı-Lacivert İş Merkezini yıkacaklarını kaydeden Seçer,“Çok muazzam bir kent meydanı haline getireceğiz orayı. Yani bazı değerler vardır ki bunun parasal karşılığı yok. Bırakın kentin meydanı olsun. Yani kenti, bir eski tarihi kent merkezini canlandırmak istiyoruz” diye konuştu.Seçer, kent hafızasının dijital bir platforma taşınması konusunda da çalışmaların başladığını duyurdu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersine Değer Katanlar Kurulunun (MEDEKA) alt kurulları ile bir araya gelmeye ve kurul üyeleri ile fikir alışverişinde bulunmaya devam ediyor. Başkan Seçer, Kent Tarihi Araştırmaları Kurulu ile kent belleği, tarihi ve kültürü hakkında sohbet etti.

“Hakikaten güzel şeyler olacak. Çok önemli potansiyel var elimizde”

Geçtiğimiz günlerde MEDEKA’nın Sinema ve Edebiyat Kurulları ile bir araya gelen Başkan Seçer’e bu kez deKent Tarihi Araştırmaları Kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

Toplantıda Başkan Seçer’e, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel ile Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger eşlik etti. Başkan Seçer, MEDEKA kurulları ile gerçekleştirdikleri toplantıların önemine değinerek,Zaman zaman burada her kesimden insanları ağırlamak, onlarla sohbet etmek iyi oluyor. Önemli çalışmalar olacağını görüyorum açıkçası, çok inanıyorum. Yani hakikaten güzel şeyler olacak. Çokönemli potansiyel var elimizde. Kent, kentin geçmişi, tarihi, günü, her alanda; bunu da açığa çıkaracak irade varsa gerisi bizim çalışmalarımıza kalıyor. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bu beraberlikten son derece mutluyuz. Netice itibariyle kentin belediyesi, kentlinin belediyesi. Ben de kentin Belediye Başkanıyım. Hemşehrilerimin belediye başkanıyım. Onlar adına bir şey yapılacağı için çok mutluyum. Adından da anlaşılacağı gibi; Mersine Değer Katmak. Bunları ortaya çıkaracak faaliyetlerde bulunmakdedi. Başkan Seçer konuşmasının ardından kurul üyelerinin fikirlerini ve önerilerini dinledi. Kurul üyeleri Başkan Seçere kent belleği, tarihi ve kültürü adına yapmış olduğu çalışmalardan ve katkılardan dolayı teşekkürlerini iletti.

“İşin parasal boyutunu düşündüğünüz zaman tarih yok olup gidiyor”

Kurul üyelerini tek tek dinleyen ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Seçer, kent hafızasının dijital bir platforma taşınması konusundaçalışmaların başladığını duyurdu. Önümüzdeki yıl Mersinin işgalden kurtuluşunun 100. Yılı’nın kutlanacağını hatırlatan Başkan Seçer, bu kapsamda özel çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Seçer, kurul üyelerinin sorularına tek tek yanıt verirken, yenileme alanı konusuna da değindi. Seçer, Kasaplar Çarşısında istimlak kararı aldıklarını kaydederken, Kamulaştırma kararı aldık. İşlemler yürüyor. İşin parasal boyutunu düşündüğünüz zaman tarih yok olup gidiyor. Ben gözlemlerimi söyleyeyim. Biz belediye olarakçok samimi bakıyoruz bu işlere. Parasal boyutu hiç umurumuzda bile değil. Bunu sağlam bir zemine oturtmamız lazım” dedi.

Üyelerden gelen MEDEKAnın belediye haricinde vakfa dönüştürülüp, kurumsal bir yapıya kavuşturulması hakkındaki öneriyi de değerlendiren Seçer, “Hakikaten olabilir. Yani bunun yöntemi nedir, bunun üzerinde konuşulur. Bir kurumsal hüviyeti olabilir. Tabi ki düzgün bir yapı kurmak lazım. Bu da çok önemlidedi.

“Kırmızı-Laciverti yıkıp, orayı bir kent meydanınaçevireceğiz”

Eski tarihi kent merkezinde yapılan çalışmaları da değerlendiren Seçer, Şu anda Kırmızı-Laciverti boşaltıyoruz biliyorsunuz. Kesinlikle yıkacağız. Tartışmam bile. Orada Zafer Çarşısı esnafı başımın tacı. Her türlü katkıyı yaparım ama kesinlikle ortadan kaldıracağız. Orayı bir meydana çevireceğiz. Çok muazzam bir kent meydanı haline getireceğiz orayı. Ben her şeyi para olarak görmüyorum. Yani bazı değerler vardır ki bunun parasal karşılığı yok. Orada belediyenin binası olsa ne olur, olmasa ne olur? Bırakın kentin meydanı olsun. Eski tarihi kent merkezini canlandırmak istiyoruzifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet verdiği Taş Binanın Kent Müzesi yapılması konusunda konuşan ve projeyi değerlendiren Seçer, projenin içeriğinde değişiklik yaptıklarını belirtti ve proje üzerinde çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

Kurul, kent belleği adına birbirinden değerli çalışmalar yapıyor

MEDEKA Kent Tarihi Araştırmaları Kurulu, kentin tarihi ile ilgili hem farklı çalışmalar yapmayı hem de yapılan çalışmaları desteklemeyi amaçlıyor. Bunun için kurul bünyesinde Mersin Kenti Envanter Çalışma Grubuoluşturuldu. Tarihi Kent Merkezi Haritalama Çalışma Grubuile de Mersin’in tarihi kent merkezindeki farklı lokasyonların haritalarının çıkarılması hedefleniyor. Bu sayede Mersinin tarihi kent merkezini tanıtacak bir çalışma yapılmış olacak.Benzeri daha önce Çamlıbelde yapılan bu çalışma kapsamında Gümrük Meydanı ve belirlenen farklı birkaç lokasyonda haritalama çalışması yapılması planlanıyor.

Sözlü Tarih Çalışma Grubu ile de Mersinde yaşayan yaş almış kişilerden kentin tarihinin dinlenmesi ve bunların yazılı hale getirilerek, arşiv oluşturulması öngörülüyor. Kent Tarihi Araştırmaları Kurulunun bu sene planladığı toplam 6 çalışma grubu ve etkinlik bulunuyor.

reklam"
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM