• DOLAR
  %-0,06
 • EURO
  %-0,77
 • ALTIN
  %-0,94
 • BIST
  %1,00
Peker’in işaret ettiği SADAT hakkında neler biliniyor?

Peker’in işaret ettiği SADAT hakkında neler biliniyor?

reklam"
reklam

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in son videosunda Suriye’de El Nusra’ya silah gönderdiğini iddia ettiği SADAT hakkında neler biliniyor?

SADAT, 28 Şubat 2012 tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) emekli 23 subay ve astsubay tarafından kuruldu. Şirketin 28 Şubat’ta kurulmuş olmasına bazı çevrelerden tarafından özel bir anlamı olduğuna dair yorumlar yapıldı. Şirket, çeşitli branş ve uzmanlık alanlarından 50 ila 200 emekli TSK görevlisi çalışmaktadır.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, KHK ile ‘darbe girişimi ve sonrasındaki terör olaylarına müdahale eden sivillere yargı dokunulmazlığı verilmesi’ tartışması devam ederken Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları olduğunu iddia etmiş ve ”Son dönemde üniformalar uzun namlulu silahlarla bazı kişiler ortalıkta dolaşıyor. Bunlarla ilgili çok önemli iddialar var. Örneğin Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları bulunduğunu duyuyoruz, bu iddialar söyleniyor. Araştırılırsın ve bize bilgi verilsin. Bunların seçim döneminde rol alacakları, istenmeyen bir sonuç çıkması halinde karışıklık yaratacakları yolunda yoğun söylentiler var. Bunlardan birisi de SADAT diye bir yapı’‘ demişti.

SADAT yöneticisi Melih Tanrıverdi, suç örgütü lideri Sedat Peker’in videolarının ardından 24 Mayıs’ta yaptığı açıklamda, “Tanıyanlar bilir, kişiler hakkında kötü konuşmayı sevmem. Olumlu düşünmek insanın ömrünü uzatır. Tabi ki istisna olarak; strateji belirlerken olumlu olumsuz tüm senaryoları değerlendiririm ki, bu konumuzun dışındadır. Sadede gelelim. Sedat Peker’i tanımam” dedi.

Adnan Tanrıverdi, 14 Eylül 2020’de Sunday Telegraph’a verdiği demeçte ise Türkiye’nin SADAT gibi belki yüzlerce şirkete ihtiyacı olduğunu söylemişti.

SADAT, model olarak, ABD’nin paralı ordusu olarak bilinen Black Water’a benzer şekilde kuruldu. Black Water Irak’ta ve Surye’da halen faal. İlk özel ordu olarak biliniyor.

SADAT, 2021’in ilk günlerinde resmi sitesinden “suikast tekniği” ve “gayri nizami harp” hizmetleri verdiğini duyurmuş, Adnan Tanrıverdi, şirketin kurulduğu dönemde, SADAT’ı, AKP hükümetinde yer alan yetkililerin isteği üzerine kurduklarını açıklamıştı.

SADAT’ın kurucusu Adnan Tanrıverdi, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı yaptığı dönemde, İstanbul’un başkent, resmi dilin Arapça olduğu bir İslam devleti oluşumu önermişti. Geçmişte Genelkurmay Özel Harp Daire Başkanlığı Lojistik ve Harekât Şube Müdürlüğü görevinde bulunmuş olan Adnan Tanrıverdi’nin kurduğu Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği yöneticileri arasında Akit gazetesi yazarı ve eski AKP Sarıgazi Belde Başkanı Sabri Balaman, geçmişte irticai faaliyetler gerekçesiyle TSK’den uzaklaştırılmış olan Ersan Ergür, Reşat Fidan gibi isimler de yer alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM