• DOLAR
  %0,12
 • EURO
  %0,19
 • ALTIN
  %-0,16
 • BIST
  %0,01
Pandemi gölgesinde yaz tatili için rezervasyonlar başladı

Pandemi gölgesinde yaz tatili için rezervasyonlar başladı

reklam"
reklam

Yaz ayları yaklaşırken seyahat ile ilgili aramalar arttı, rezervasyonlar yapılmaya başlandı; ancak seyahat planları tüm kıtalarda aynı şekilde seyretmiyor.

Pandemiyle beraber pek çok kişi için tatil planları uzun süredir hayal kırıklığı ile sonuçlanıyor. Gezmeyi ve seyahat etmeyi sevenler kısıtlamalar, seyahat engelleri ile planlarını ertelerken son zamanlarda aşılamaların artmasıyla yeniden bu özgürlüklerini geri almaya çalışıyorlar.

Aşılama ve vaka oranlarına bağlı olarak rezervasyonlar artıyor, uçak biletleri satılıyor. Tabii bu durum tüm kıtalarda ve ülkelerde aynı oranda seyretmiyor.

AVRUPA HAREKET HALİNDE

Avrupa Seyahat Komisyonu’na göre; Avrupalıların bu yaz seyahat etmeyi planladıkları yerlerin başında İspanya yer alıyor. 

Avrupa Seyahat Komisyonu’na göre; Avrupalıların bu yaz seyahat etmeyi planladıkları yerlerin başında İspanya yer alıyor.

Avrupa’da 30’dan fazla ülkeyi temsil eden kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Avrupa Seyahat Komisyonu’na göre, Avrupalıların yarısından fazlası (%56) bu yaz seyahat etmeyi planlıyor ve büyük çoğunluğu kıta içinde kalmayı seçiyor.

Komisyonun yaptığı ankete katılanların yaklaşık yarısı (%49) başka bir Avrupa ülkesine seyahat planlarken, %36’sı kendi ülkesinin sınırları içinde kalmayı planlıyor. Nisan ayında yayınlanan araştırmaya göre, seyahat etme olasılığı en yüksek olanların %29’u Mayıs ve Haziran arasında plan yaparken, %46’sı Temmuz ve Ağustos aylarını bekliyor.

Komisyon, Avrupalıların bu yaz seyahat etmeyi planladıkları yerleri ise şu şekilde belirledi:

İspanya: %10.4
İtalya: %9
Fransa: %7
Yunanistan: %6,2
Almanya: %5,2

Anket sonuçlarına göre aile ve arkadaşlar bu yıl arka planda kalıyor; sadece %19’u öncelikli olarak onları görmek için seyahat rezervasyonu yapıyor. Seyahat etme olasılığı en yüksek olanların üçte ikisi (%66) eğlence amaçlı gezmek istiyor ve %34’ü de deniz tatili tercih ediyor.

Tatilcilerin %50’sinden fazlası uçmayı tercih ederken, araba yolculuğu (%36) en popüler ikinci ulaşım olarak ortaya çıkıyor.

Tatilcilerin %50’sinden fazlası uçmayı tercih ediyor. 

Tatilcilerin %50’sinden fazlası uçmayı tercih ediyor.

AMERİKALILAR RUTİNLERİNDEN VAZGEÇMİYOR

Lüks ve deneyimsel seyahatlerde uzmanlaşmış global bir seyahat acentesi olan Virtuoso’nun genel müdürü Misty Belles, “Amerikalılar, kendi arka bahçelerinde olmaya ve ABD içinde kalmaya devam ediyor” dedi.

Belles, Hawaii ve diğer sahil yerlerinin, stresli bir yılın ardından dinlenmeye çalışanların ilgisini çektiğini belirtirken, normalde Afrika gibi daha egzotik yerlere gidebilecek üst düzey gezginlerin, bu yıl Alaska’yı tercih ettiğine dikkat çekti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde resmi olmasa da yaz başlangıcı olarak kabul edilen 29 Mayıs’ta başlayan tatil sezonu için Colorado, Utah, Idaho, Washington gibi bölgeler tercih ediliyor.

Ayrıca seyahatlerin hızla arttığı Anma Günü’nde bu yılın ve iki yıl öncenin seyahat trendleri karşılaştırıldığında, Airbnb verilerinde çadırlar (%260), yüzen evler (%142), çiftlik evleri (%119) ve ağaç evler (%111) için üç haneli arama artışları görülüyor.

Chicago merkezli sosyal medya analiz şirketi Sprout Social’a göre, 29 Nisan’dan bu yana, Twitter’da 1,6 milyondan fazla seyahatle ilgili sohbette; 32.000’den fazla yolculuk rotasından ve 22.000’den fazla uçuştan bahsedildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM