• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %-0,79
 • ALTIN
  %-1,16
 • BIST
  %-0,86
Özgecan Aslan ölümünün 6. yılında anılıyor

Özgecan Aslan ölümünün 6. yılında anılıyor

reklam"
reklam

Mersin’in Tarsus ilçesinde, okuldan çıktıktan sonra evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, ölümünün 6. yılında anılıyor. Özgecan’ı bir an olsun akıllarından çıkarmayan Aslan ailesi, kızlarının acısıyla yaşıyor

Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015’te bindiği minibüsün şoförü tarafından vahşice katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın ölümünün üzerinden 6 yıl geçti. Olayın ardından Özgecan Aslan, kadına yönelik şiddetle mücadelenin simgesi haline gelmişti. Zanlılara müebbet hapis cezası verilse de katillerden Suphi Altındöken kaldığı hapishanede silahlı saldırı sonucunda öldürüldü.

“HER DAKİKA HER SANİYE ÖZGE’M İÇİMİZDE”

Aslan ailesi, Özgecan’ın 6’ncı ölüm yılında duygularını İHA muhabirine anlattı. Her anlarının acıyla geçtiğini belirten anne Songül Aslan, “Yıllarımız acılar içinde geçiyor. Her dakika her saniye Özge’m içimizde. Ölene kadar da bu böyle olacak. Özge’m çok saftı, temizdi, iyi niyetliydi, merhametliydi, okumayı çok severdi. Bizi hiç kırmadı, bir kere bile. Devlet büyüklerimizden idamın, yasanın gelmesini istiyorum, kızlarımız, kadınlarımız katledilmesin. Suçsuz, günahsız yavrularımız, kadınlarımız katlediliyor. Buna bir ‘dur’ denilsin. Herkes taşın altına elini koysun. Kadın cinayetlerini duydukça çok üzülüyorum, izlemek bile istemiyorum. Televizyonu açıp gördükçe acılarımız aklımıza geliyor. Zaten biz ilaçlarla ayaktayız, psikiyatri, psikolog tedavisi görüyoruz ailece. Çok kötü bir durum. Allah kimsenin başına vermesin. Bütün milletvekillerimize, bakanlarımıza sesleniyorum, taşın altına ellerini koysunlar, artık ‘dur’ desinler bu olaya. İdam gelsin, güzel bir yasa gelsin. Hiçbir cana kıyılmasın” dedi.

“6 YIL DİLE KOLAY, SU GİBİ GELDİ GEÇTİ AMA BİZİ DE DELDİ GEÇTİ”

Baba Mehmet Aslan da “Bugün kızımın vefatının 6’ncı yıl dönümü. 6 yıl dile kolay su gibi gelip geçti ama bizi de deldi geçti. Kadın şiddeti hiçbirimizin istemediği, tasvip etmediği bir olay. ‘Kadına şiddet, kadın cinayeti insanlığa ihanettir demiştir’ cumhurbaşkanımız. Türk kadını bunu hak etmiyor. Türk erkeklerine de sorunların olduğu durumlarda akıllarını ön plana almalarını, daha aklıselim, daha mutedil davranmalarını tavsiye ediyorum. Bu, sadece Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sorunu değil. Bu aynı zamanda küresel bir sorun, diğer ülkelerde de durum aynı. Güçlü olan hegemonyasını şiddetten yana kullanan erkekler maalesef bütün dünyada şiddete başvurarak bu zulmü utanç verici bir şekilde sürdürmekteler” ifadelerini kullandı.

 “TÜRK HALKI SOMUT SONUÇ BEKLİYOR”

Kadına şiddet uygulayanların en ağır cezaya çarptırılmalarını isteyen Aslan, “Gönlümüz istiyor ki, en ağır cezayla hatta idamla cezalandırılsınlar ama bunun da bir çözüm olmadığını düşünüyorum. Kim ister ki bunu, çünkü birini öldürdüğü zaman kendini de öldürmüş oluyor. Bir anlık öfke, bir anlık gaflet neticede onlarca insanın hayatını mahvediyor. Bu anlamda devletimiz, cumhurbaşkanımız, devlet büyüklerimiz ellerinden geleni yapıyorlar ama Türk halkı biraz daha somut bir sonuç bekliyor” şeklinde konuştu.

 “HATIRLADIKÇA KAHROLUYORUZ”

Özgecan’ın hayata bakışını ve yapmak istediklerini anlatan Aslan, “Güzel yavrum, vefatından kısa bir süre önceydi ‘Dünyanın en iyi psikoloğu olacağım baba. Bütün hastaları iyileştireceğim’ diyordu. Yavrum vefatıyla hastaları iyileştirdi aslında. Yavrumun özellikle kanserli çocuklarla ilgili LÖSEV’e büyük hassasiyeti vardı. Biz bunları hatırladıkça, bunlar aklımıza geldikçe kahroluyoruz. Özge’mi anmadığımız, düşünmediğimiz, kalbimizden geçirmediğimiz bir dakika bile yok. Allah, bütün öldürülmüş, katledilmiş kadınlarımızın, kızlarımızın annelerine, babalarına yardım etsin, sabır versin” diye konuştu. İHA

ÖZGECAN ASLAN KİMDİR?

Özgecan Aslan, 22 Ekim 1995 tarihinde Mersin’de dünyaya geldi. Mersin’in Tarsus ilçesindeki Çağ Üniversitesi’nde Psikoloji bölümünde eğitim görüyordu. Söz konusu üniversitesinde burslu olarak okuyordu. Özgecan’ın annesi Songül Aslan, babası Mehmet Aslan’dır. Ayrıca bir ablası ve bir de erkek kardeşi bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM