• DOLAR
  %0,13
 • EURO
  %-0,63
 • ALTIN
  %-0,66
 • BIST
  %-0,59
OYDER’den o iddiaya yanıt: ‘Bayiden galeriye satış olmaz’

OYDER’den o iddiaya yanıt: ‘Bayiden galeriye satış olmaz’

reklam"
reklam

Otomobillere uygulanan ÖTV’deki sürpriz düzenleme, sektörde hareketlilik yarattı. Yüksek talebe hazırlıksız yakalanan birçok bayide araç kalmazken, bayide bulunamayan sıfır araçların galeri vitrinlerinde sergilenmesi ise kafalarda soru işareti yarattı. Konu ile ilgili Habertürk’e özel açıklamalarda bulunan Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin, “Perakende satış bizim için daha önemli. Çünkü, filo ve toplu satışlarda kâr marjı daha düşük. Dolayısı ile, bayilerin galeri özelinde toplu satış yapma şansı yok” dedi. Yiğitcan Yıldız yazdı…

Otomobillere uygulanan Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) geçtiğimiz hafta yapılan güncelleme, hem sektör hem de tüketici cephesinde heyecan yarattı.

Yapılan düzenleme ile yüzde 50 ÖTV diliminden yüzde 80 ÖTV dilimine geçişte matrah sınırı 130 bin TL’den 150 bin TL’ye çıkarıldı.

 

Bu da, 300 bin TL bandında satılan araçlara 50 bin TL’lik indirime yol açtı. Düzenleme öncesinde 230 bin TL’nin üstündeki otomobiller yüzde 80 ÖTV’ye tabi tutulurken, yapılan güncelleme ile bu sınır 265 bin TL’ye yükseltiGelişmeler ülke çapındaki bayilerde hareketlilik yaratırken, yetkili bayilerde araç bulma sorununu da beraberinde getirdi. Fakat, bayide bulunamayan sıfır kilometre araçların galeri vitrinlerinde sergilenmesi ise kafalarda soru işaretildi.

yarattı.

Biz de, okurlarımızdan bu yönde gelen soruları Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Mersin’e yönelttik.

‘ARAÇ BULMAK DAHA BÜYÜK SORUN HALİNE GELDİ’

Habertürk’e özel açıklamalarda bulunan Turgay Mersin, ÖTV güncellemesi sonrası bayilerde hem fiziki hem de telefon trafiğinin arttığı vurgulayarak, “Araç bulmakta zaten son 3 aydır çip krizi nedeniyle sıkıntı vardı. Talep artınca, araç bulmak daha büyük bir sorun haline geldi” dedi.

 

Bayi teşkilatlarının her zaman önceliğinin perakende satış olduğunun altını çizen Mersin, “Perakende satış bizim için daha önemlidir. Çünkü, filo ve toplu satışlarda kâr marjı daha düşüktür. Ayrıca, perakende satışlarda servis dönüşleri de daha çok sayıda olur. Dolayısı ile, bayilerin galeri özelinde toplu satış yapma şansı yok” ifadeleri ile de bayilerin özellikle galerilere satış yaptığına yönelik iddialara da açıklık getirdi.

Turgay Mersin, talebi karşılayacak yeterli araç bulunabilirse ÖTV değişikliği sonrası pazarın yüzde 10 kadar büyüyebileceği de kaydetti.

Mersin, “Şuan için 850 bin adetlik pazar tahminimizi koruyoruz. Ümit ediyoruz ki, üreticiler ve distribütörler araç tedariki konusunda aksiyon alırlar. Önümüzdeki aylarda, araç bulma sorunun çözüleceğini umuyoruz” diye konuştu.

reklam"
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM