ABD’deki Mayo Clinic’ten uzmanlar, mide bulantısı ve ishalin korona virüsün erken belirtisi olduğunu açıkladı.orona virüs, tüm dünyada can kayıpları ve ağır hasarlara yol açmaya devam ediyor. ABD’deki Mayo Clinic’ten uzmanlar, korona virüsün ateş ve öksürükten önce geliştirdiği belirtiler olduğunu söyledi.

Daily Express’de yer alan habere göre, mide bulantısı, spesifik olmayan bir semptom çünkü birçok olası nedeni olabilir. Uzmanlara göre gastrointestinal enfeksiyonlar ve gıda zehirlenmesi, akut mide bulantısının en yaygın iki nedeni olarak açıklanıyor. Bu tür mide bulantısına genellikle ishal ve kusmanın da eşlik ettiği belirtiliyor.

BİRÇOK HASTADA GÖRÜLÜYOR

Mide bulantısı, Covid-19’un en yaygın semptomlarından biri değil ancak birçok vakada görüldüğü açıklandı.

Mayo Clinic, konu ile ilgili, “Covid-19, iştahsızlık, bulantı, kusma ve ishal gibi hafif gastrointestinal semptomlara neden olabilir ve bu semptomlar sadece bir gün sürebilir. Covid-19’lu bazı kişilerde ateş ve solunum semptomları oluşmadan önce ishal ve mide bulantısı var” ifadelerine yer verdi.

Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, Covid-19 testi pozitif çıkan 116 kişinin tıbbi kayıtlarına bakıldı. Covid-19’lu kişilerin yaklaşık üçte birinde mide bulantısı, iştahsızlık, kusma veya ishal gibi sindirim semptomlarının görüldüğü belirtildi.

Uzmanlar, belirtilere karşı dikkatli olmak gerektiğini belirtirken, ancak tek semptomu mide bulantısı olanların korona virüse yakalanmış olma ihtimalinin çok düşük olduğunu dile getirdi.

kaynak yeniçağ