• DOLAR
  %0,26
 • EURO
  %0,29
 • ALTIN
  %0,28
 • BIST
  %4,10
Mutlaka öğrenin: Milyonlarca kiracının bilmediği hak!

Mutlaka öğrenin: Milyonlarca kiracının bilmediği hak!

reklam"
reklam

 

Avukat Necmettin Hüseyin Adaletoğlu, ev sahibi kiracıya “Eve ben taşınacağım, evi boşalt” dediğinde ve ev boşaltıldığında ev sahibi daireye taşınmazsa 3 yıl boyunca bu evin kiralanamayacağına dair yasak olduğunu açıkladı

Mutlaka öğrenin: Milyonlarca kiracının bilmediği hak!

İyi’ kiracı, kirasını ve aidatını zamanında ödeyen, her yıl yasal limitlerde artış yapan ve çevreye rahatsızlık vermeyen kiracılar olarak ifade ediliyor. Onları tahliye etmek de sınırlı nedenlerle gerçekleşebiliyor, Avukat Necmettin Hüseyin Adaletoğlu, Borçlar Kanunu’nun pek bilinmeyen yanlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kiralayan açısından, tahliye imkanı sınırlı sebeplerle sayılıyor. Mesela mülk sahibi, ihtiyaç nedeniyle daireyi kendi kullanacaksa bile böyle bir durumda da ihtiyacı olduğunu kanıtlamak zorunda. Mülk sahibinin aynı semtte başka bir evinin olmaması gerekiyor.

Avukat Necmettin Hüseyin Adaletoğlu, daha yüksek fiyata kiraya verebilmek için kiracının çıkarılamayacağını söylüyor:

“Burada kiralayan açısından ihtiyaç nedeniyle alt ve üst soyundaki yakınlarına, bu dairenin veya iş yerinin ihtiyaç hissedildiği gerekçesiyle dava açabilir kiracıya karşı. Esas amacım tahliye etmek diye bu madde kullanılamaz. Burada kanun koyucu buna önlem olarak yine kiracıyı koruma adına, uygulama olarak dava tarihinden yani tahliye tarihinden itibaren 3 yıllık süre içerisinde başka bir kiralama yapması konusunda yasaklama getirmiştir.

Yani 3’üncü bir kişiye kiralamak mümkün değildir. Mal sahibinin aynı ilçe içerisinde bir başka evi varsa, o evde ben oturacağım diye bir sebeple tahliye açsa da o davanın lehine sonuçlanması mümkün değildir. Günün koşullarında kiranın çok daha alt düzeyde kaldığını düşünürseniz, zaten mal sahibi açısından uyarlama davası açma imkanı vardır.”

Mülk sahibi daha yüksek fiyata kiralamak için kiracısını çıkaramıyor. Ancak kiranın yeniden düzenlenmesi için uyarlama davası açabiliyor.

reklam"
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM