• DOLAR
  %0,28
 • EURO
  %0,30
 • ALTIN
  %0,24
 • BIST
  %4,10
MESKİ MERKEZ SU ANALİZ LABORATUVARI, AKDENİZ BÖLGESİ’NİN EN GÜÇLÜ LABORATUVARLARINDAN BİRİ

MESKİ MERKEZ SU ANALİZ LABORATUVARI, AKDENİZ BÖLGESİ’NİN EN GÜÇLÜ LABORATUVARLARINDAN BİRİ

reklam"
reklam

 

MESKİ MERKEZ SU ANALİZ LABORATUVARI’NIN AKREDİTASYON BELGESİ

YENİLENDİ

ICP-MS CİHAZIYLA ANALİZLER DAHA HIZLI VE HASSAS

Ulusal ve uluslararası alanda yetkinliğini birçok kez kanıtlayan MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuvarı’nın akreditasyon sertifikası yenilendi. Akredite parametre/metot sayısını 67’den 90’a çıkaran Laboratuvar, kaliteli ve güvenilir analiz imkânları sunuyor. Gerçekleştirdiği analizler sayesinde Akdeniz Bölgesi’nin en güçlü laboratuvarlarından biri olan MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuvarı ile Mersinliler suyu güvenle tüketmeye devam ediyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü Merkez Su Analiz Laboratuvarı’nın akreditasyonu 18 Ağustos 2021 tarihinde AB-0759-T numaralı Akreditasyon Sertifikası ile yenilendi. Ulusal ve uluslararası alanda yetkinliğini birçok kez kanıtlayan Laboratuvar, akredite parametre/metot sayısını artırıyor, kaliteli ve güvenilir analiz olanakları sunmaya devam ediyor. Akdeniz Bölgesi’nin en güçlü laboratuvarından biri olan MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuvarı tarafından yapılan doğru analizler sayesinde Mersinliler suyu güvenle tüketiyor.

MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuvarı’nda yapılan analizler daha hızlı, hassas ve doğru

Mersin ve çevresinde insan sağlığı esas alınarak, su kalitesinin izlenmesinde ağır metaller önemli bir yer tutuyor. MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuvarı’nda kapsama alınan parametreler “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik”te ve 6 Temmuz 2019’da revize olan “İçme Suyu Temin Edilen Suların Kalitesi ve Arıtılması Hakkında Yönetmeliği”nde yer alıyor. Yönetmeliklerde belirtilen parametreler içerisinde bakılması gereken ağır metallerin (Alüminyum, Arsenik, Antimon, Baryum, Berilyum, Kadmiyum, Krom, Kobalt, Bakır, Demir, Kurşun, Mangan, Cıva, Nikel, Selenyum, Sodyum, Çinko, Bor, Vanadyum gibi) analizlerinin gerçekleştirilebilmesi için Laboratuvar bünyesine ICP-MS cihazı temin edilmesi ile söz konusu analizler daha hızlı, hassas ve doğru bir şekilde yapılmaya başlandı.

Laboratuvar, akredite parametre/metot sayısını 90’a çıkardı

Yetkili servis tarafından kurulum, eğitim ve aplikasyon hizmeti tamamlandıktan sonra akreditasyon gereği cihaza ait olan; cihaz kullanma talimatı ve standart çalışma talimatı ile kapsam artırılması planlanan 19 adet parametre için 19 adet validasyon raporu ile 57 adet ölçüm belirsizliği raporu hazırlandı.

Yapılan çalışmalar sonucunda; 5 Mart 2021 tarihinde TÜRKAK tarafından gerçekleştirilen 2. Gözetim ve Kapsam Genişletme Denetimi neticesinde; AB-0759-T numaralı Akreditasyon Sertifikası 18 Ağustos 2021 tarihinde yenilendi. Bu sayede MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuvarı, 19 adet ağır metalden ve 4 adet mikrobiyolojik parametre/metottan akredite olmaya hak kazanarak, 67 adet olan akredite parametre/metot sayısını 90’a çıkardı.

reklam"
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM