• DOLAR
  %0,50
 • EURO
  %0,90
 • ALTIN
  %0,41
 • BIST
  %4,65
‘Kapsayıcı bir yönetim olmalıdır’

‘Kapsayıcı bir yönetim olmalıdır’

reklam"
reklam

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Putin, Afganistan’da kurulacak hükümetle geliştirilecek ilişki hususunda eş güdüm içinde olma noktasında mutabık kaldı. Erdoğan, Merkel’e de göçmen konusunda Avrupa’ya görev düştüğünü söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Moskova’da bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’le dün ayrı ayrı telefonda görüştü.

Erdoğan’ın ilk görüşmesi Putin’le gerçekleşti. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre  görüşmede, Türkiye-Rusya ilişkilerini geliştirecek adımlar ve Afganistan’daki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

İki lider, geçen hafta Kahramanmaraş’ta yangına müdahale ederken düşen Rus uçağında hayatını  kaybeden Türk ve Rus mürettebat için karşılıklı olarak başsağlığı diledi.

Kabil Havalimanı

Afganistan’daki gelişmelere değinen Erdoğan, Kabil  Havaalanı’nın güvenliği ve işletilmesi sorumluluğunu, uygun şartların oluşması halinde gelecekte de devam ettirebileceklerini söyledi. Erdoğan, Türkiye’nin sürdüreceği bu sorumluluğun, başta uluslararası kamuoyu ve Afgan halkı olmak üzere tüm tarafların endişelerinin giderilmesine katkı sunacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan’da yumuşak bir geçiş olmasını temenni ettiklerini belirterek, Taliban’ın geçmişteki hatalarını tekrarlamamasının, tüm etnik gruplara yönelik kucaklayıcı bir anlayışla hareket etmesinin ve verdiği sözleri hayata geçirmesinin önemli olduğunu vurguladı.

‘Görüşmeler ümit verici’

Erdoğan, Afganistan’da kurulacak yeni hükümetin de Afgan halkının çeşitliliğini yansıtacak şekilde kapsayıcı ve temsil edici olması gerektiğini söyledi. Kabil’de Taliban ve Cumhuriyet liderleri arasında barış ve güvenlik konularında görüşmelerin başlamasının ümit verici olduğunu ifade eden  Erdoğan, bu süreçte Taliban’la diyalog kanallarının açık tutulması gerektiğini  kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Afganistan’da önümüzdeki dönemde kurulacak hükümetle geliştirilecek ilişki hususunda da eş güdüm içinde olma noktasında mutabık kaldı.

 

Kapsayıcı bir yönetim olmalıdır

 

Putin ve Merkel, önceki gün Moskova’da bir araya gelmişti. İki lider, Afganistan başta olmak üzere bölgesel konuları masaya yatırmıştı.

‘Türkiye yeni bir göç yükünü kaldıramaz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’in ardından Almanya Başbakanı Merkel’le telefonda görüştü. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Afganistan’daki gelişmeler ve göçmen konusu ile ikili ilişkiler ele alındı.

reklam"
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM