• DOLAR
  %0,49
 • EURO
  %0,76
 • ALTIN
  %0,33
 • BIST
  %3,77
Davutoğlu: Bu cehaletle dolar 12-13 lirayı bulabilir

Davutoğlu: Bu cehaletle dolar 12-13 lirayı bulabilir

reklam"
reklam

 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Ağrı İl Başkanlığı açılışında yaptığı açıklamada, “Aslında Türkiye’de bakan falan yok; Ekonomi Bakanı da, Hazine Bakanı da, BDDK Başkanı da hepsi Tayyip Erdoğan. Bu cehaletle korkarım ki yıl sonuna doğru dolar 12-13 lirayı bulabilir” diye konuştu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Ağrı İl Başkanlığı’nın açılışını yaptıktan sonra Kanaat Önderleri ve STK Temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantının yapıldığı salonda kürsüye İl Başkanı Murat Gök’ün Kürtçe, “Serok Vezir Ahmed-i Hani’nin memleketine hoş geldin” diyerek çağrılan Davutoğlu da salondakileri, Kürtçe selamladı. Konuşmasına Ağrı’da ki gençler ve esnafla yaptığı görüşmeleri sırasındaki şikayetleri anlatarak başlayan Davutoğlu, “Tüm Türkiye gibi Ağrı da işsizlik ve ekonomik sıkıntılar içerisinde feryat ediyor. Muhtarlarımızı da dinledim. İşte buradalar. Ankara’ya gidip şikayetlerini dile getirdikleri için 12 muhtara ambargo uygulanıyor. Bazı mahallelere bu muhtarlar yüzünden hizmet götürülmüyormuş. Buradan belediye başkanına ve ilgililere sesleniyorum. Sizlerin görevi Ağrılıları cezalandırmak değil, Ağrılılara hizmet etmek” dedi.

Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan, Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu şunları söyledi:

“Şu anda Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir kaç biliyor musunuz? 8 bin 500 dolar. Ben bıraktığımda 2016’da 11 bin dolardı kişi başına düşen milli gelir. Bügün Türkiye 3 bin 500 dolar, yaklaşık yüzde 30 fakirleşti. Ama Ağrılılar daha da fakirleşti. Ağrılıların geliri 3 bin doların altında. Yani Ağrı’nın geliri Cibuti’nin, Nijerya’nın altında. Türkiye’de öylesine bir tablo ortaya çıktı ki, bu tabloyu artık bu iktidarın da bu hükümetin de kaldırması mümkün değil. Bunun iki sebebi var. Biri cehalet, biri yolsuzluk. Öyle bir cahil ekonomi ekonomi yönetimi var ki, döviz, kur ve enflasyon arasındaki ilişkiyi hala anlayabilmiş değil. Sayın Erdoğan ‘ben ekonomistim’ diyor, Merkez Bankası Başkanı bu alanda doktora yazdığını söylüyor ama maalesef ikisi de ekonomi bilgisi ile ekonomi birinci sınıfı geçemezler. Son altı ayda, mart ayından bu yana Türk lirası yüzde 26 değer kaybetti. Bu değer kaybı yüzünden Türkiye’nin dış borcu 435 milyar Türk Lirası arttı. Kişi başına Türkiye 19 bin lira borçlandı. Yani vatandaşı gibi Ağrılı Memo’nun da 19 bin lira borcu arttı”

“TÜRKİYE’DE BAKAN FALAN YOK”

Merkez Bankası yönetiminin dünyada başlı başına bir ihtisas alanı olduğunu anlatan Davutoğlu, “Dün gece gece yarısı yine Sayın Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı ile görüştü. Gece yarısı Merkez Bankası Başkan Yardımcıları değişti. Dolar 9.20 lirayı buldu. Beş yıl önce bu rakam 2.85 liraydı. Gelenlerin gece hemen özgeçmişlerine baktım. Bir gün bile Merkez Bankası geçmişleri yok. Başka kurumlarda çalışmışlar ama Merkez Bankacılığı başlı başına bir ihtisas alanıdır, bir bilim alanıdır. Ama kim gelirse gelsin Merkez Bankası’na, Sayın Cumhurbaşkanı bizzat yönetiyor. Aslında Türkiye’de bakan falan yok. Ekonomi Bakanı da, Merkez Bankası Başkanı da, BDDK Başkanı da, hepsi Tayyip Erdoğan ve bütün kurumların içi çözülmüş durumda” şeklinde konuştu.

reklam"
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM