• DOLAR
  %-0,06
 • EURO
  %-0,77
 • ALTIN
  %-0,94
 • BIST
  %1,00
BAŞKAN SEÇER: “MESKİ’DE 5 YIL SONUNDA 2.5 MİLYAR LİRALIK YATIRIM HEDEFİNE ULAŞACAĞIZ

BAŞKAN SEÇER: “MESKİ’DE 5 YIL SONUNDA 2.5 MİLYAR LİRALIK YATIRIM HEDEFİNE ULAŞACAĞIZ

reklam"
reklam

“ARZU EDİYORUM Kİ VATANDAŞA EN UCUZ SUYU VERELİM”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MESKİ Olağan Genel Kurulu’nda hayata geçirilen ve planlanan yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu. 2020 yılı içinde 182 milyon liralık bir yatırım gerçekleştirdiklerini anlatan Başkan Seçer, “5 yıllık hedeflediğimiz toplam tutar 2.5 milyar lira civarındaydı. Şu anda yapımı biten, başlayan ve başlanacak olan toplam yatırım tutarı 1 milyar 217 milyon lira. Hedefimizin yüzde 50’sine yakını gerçekleşti. 5 yıl sonunda 2.5 milyar liralık yatırım rakamına ulaşacağız” dedi.

Göreve geldiklerinden bu yana 13 ilçede 752 bin 814 metre içmesuyu hattı, 200 bin 435 metre kanalizasyon hattı ve 48 bin 793 metre yağmursuyu hattı döşediklerini ifade eden Seçer, “Toplam 1 milyon metrenin üzerinde altyapı hattı döşemiş oluyoruz. MESKİ, bugün itibariyle toplam 29 noktada faaliyetini sürdürüyor. Bu faaliyetlerin toplam maliyeti yaklaşık olarak 155 milyon 648 bin TL. Yıl sonu itibariyle 43 noktada faaliyet sürdürüyor olacağız” diye konuştu.

Seçer, kendisini ziyaret eden Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerinden MESKİ’nin 2021 yılı ücret tarifesinde düzenleme yapılmamasını rica ettiğini belirterek, “Mümkünse tarifelerle ilgili bir düzenleme yapmayalım, buna gerek yok. Ben illa ki şu olsun demiyorum. Kurumu, yatırımları da anlatıyorum, çekip çevirmeye çalışıyorum. Ben bu topladığım parayı cebime atamam. Vatandaşın cebinde kalmasını arzu ediyorum. En ucuz suyu verelim. Ama kaçak-kayıp konusunda cezaları çok arttırdık. Burada desteğinizi istiyoruz” dedi.

 

“5 yılın sonunda 2.5 milyar liralık yatırım hedefine ulaşacağız”

MESKİ Kasım ayı Olağan Genel Kurulu, Başkan Seçer’in başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Genel kurulda tamamlanan, devam eden ve planlanan çalışmalarla ilgili Meclis üyelerine bilgi veren Başkan Seçer, başta içmesuyu, kanalizasyon, yağmursuyu, atıksu arıtma tesisi olmak üzere ilçe ilçe yapılacak çalışmalar hakkında bilgi aktardı. Devam eden, planlanan ve 2021 yılı içinde başlayacak yatırımların toplam tutarının 1 milyar 11.3 milyon lira olduğunu anlatan Başkan Seçer, “2020 yılı içerisinde 182 milyon liralık bir kısmı gerçekleşti. Bizim 5 yıllık hedeflediğimiz toplam tutar 2.5 milyar civarındaydı. Geçen yıl genel kurulda bu rakamı vermiştim. Şu anda yapımı biten, yapımına başlanan ve yapımına başlanacak olan toplam 1 milyar 217 milyon liralık hedefimizin yaklaşık yüzde 50’sine yakın oranda çalışmalarımız gerçekleşti,  gerçekleşiyor ve önümüzdeki yıl gerçekleşmeye devam edecek. İnşallah 5 yıl sonunda da koyduğumuz 2,5 milyar liralık hedef yatırım rakamına da ulaşacağız” dedi.

MESKİ hem borç ödedi, hem yatırım yaptı

 

MESKİ’nin mali durumunu da anlatan Başkan Seçer, yönetime geldikleri 1 Nisan 2019 itibariyle MESKİ’nin devraldığı borcun 241 milyon 949 bin TL olduğunu, bugün itibariyle yeni tahakkuk eden 803 milyon 799 bin liralık borç da eklendiğinde toplam borcun 1 milyar 45 milyon 749 bin liraya ulaştığını söyledi. Seçer, “An itibari ile bunun 825 milyon lirası ödenmiş. Yani 242 milyon borç almışız ama işleri yapıyoruz. 800 milyon liralık iş yapmışız. Şu anda kalan borcumuz an itibariyle 220 milyon lira. Yani yaklaşık olarak borcumuz 22 milyon lira civarında devraldığımız noktadan bugüne kadar bir azalma gösteriyor. Ama yatırımlar devam ediyor. Yine biz borçlanmışız, yine ödeme devam etmiş. Gelelim döviz cinsinden borcumuza. Şunu da belirteyim; 803 milyon 799 bin liralık borcumuzun içerisinde her şey var. Banka borçları da bunun içerisinde. Bu süreçte dış borç yapmadık, devraldığımızda yaklaşık olarak 67 milyon avro borcumuz vardı. Bunun yaklaşık olarak 20 milyon avroluk kısmını ödemiş olduk. Şu anda bizim an itibariyle avro cinsinden borcumuz 47 milyon 17 bin avro. Burada da yaklaşık 20 milyon avroluk bir borç azalması söz konusu” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM