• DOLAR
  %0,08
 • EURO
  %-0,11
 • ALTIN
  %-0,86
 • BIST
  %-2,06
Babacan: Tek söylemle seçime gideceğiz, yarınlar hedefinde buluşuyoruz

Babacan: Tek söylemle seçime gideceğiz, yarınlar hedefinde buluşuyoruz

reklam"
reklam

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Partisi lideri Ali Babacan, “Tek söylemle seçime gideceğiz. Yarınlar hedefinde buluşuyoruz” dedi. Babacan, “Uzlaşı anlayışı ve demokrasi kazanacak. Bu gerçekleşirse tüm dünyada demokratların umutları yeşerecek” diye konuştu.

Cumhuriyet gazetesini ziyaret eden Babacan, burada yaptığı açıklamalarında, altılı masaya nasıl katıldıklarını şöyle anlattı:

“Partimizi kurduktan sonra, 74 maddelik bir anayasa çalışması yaptık. İlk olarak 2021 Ocak’ta CHP lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na ziyarette bulundum. Anayasa değişikliğinin gerekliliğini ifade ettim. ‘İsterseniz beraber çalışalım’ dedim. Ortak bir basın toplantısı düzenledik. Ertesi hafta İYİ Parti lideri Sayın Akşener’le de görüşüldü. Sonunda 6’lı masa kuruldu. Biz parti olarak tüm çalışmalarımızı masaya koyduk. 72 başlık belirledik. Ortak bir komisyon kurduk.”

“2012 yılından buna ortak bir anayasa çalışması yapılamıyordu, biz yaptık”

Babacan Anayasa üzerinde kısa sürece uzlaşıya varmaları hakkında da şunları söyledi:

“Eylül ayında anayasa görüşüldü. Bu yeni bir anayasa değil. Mevcut anayasadaki değişiklikleri içeriyor. 84 maddede değişiklik var. Ancak masanın temsil gücü çok önemli. Masa mutabakata vardığı anda toplumun geniş kesiminin desteğini alabilir. Gerekirse de üzerinde değişiklikler yapılabilir. Bizim çalışmalarımız da 6’lı masada metne girdi. 2012 yılından buna ortak bir anayasa çalışması yapılamıyordu, biz yaptık.”

“Önümüzdeki seçimleri uzlaşı anlayışı ve demokrasi kazanacak”

“Önümüzdeki seçimleri uzlaşı anlayışı ve demokrasi kazanacak. Bu seçimlerde demokrasi kazanınca tüm dünyadaki demokratların umutları yeşerecek. Çünkü popülist otokratlar, demokrasiyi savunanların umudunu kırıyor. Seçimi değil, Türkiye’yi kazanmalıyız. Türkiye’yi yönetmekte başarılı olamazsak kötü olur” diyen Babacan, altılı masanın önemine dikkati çekti. Ziyaret ettiği kentlerde yurttaşın sıkıntısını dinleyen Babacan, “Bize ‘6’lı masayı dağıtmayın, seçime birlikte girin’ ricasında bulunuyorlar. Bu çok önemli” diye konuştu.

“Ortak aday, ittifak ve veya seçim işbirliği modaliteleri üzerine çalışacağız”

Seçimler hakkında da konuşan Babacan, şunları kaydetti:

“Ortak aday, ittifak ve veya seçim işbirliği modaliteleri üzerine çalışacağız. Bu ne demek? “DEVA olarak biz 41 ilde seçime gireceğiz” dedik. Diğer illerde partilerle nasıl işbirliği yapabiliriz diye düşünüyoruz. Çünkü milletvekili sayısını da maksimumda oluşturmak zorundayız. Diğer illerde 6’lı masa ortak hareket ederse daha fazla milletvekili çıkarabilir. Simülasyonlar yapıyoruz, başka partiler de simülasyonlar yapıyor. Çalışmaların bitmesi sonunda ittifak için hazırız demektir.”

reklam"
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM