• DOLAR
  %0,26
 • EURO
  %0,29
 • ALTIN
  %0,28
 • BIST
  %4,10
Atanmış rektör Melih Bulu’yu protesto eden öğrencilerin KYK bursları kesildi

Atanmış rektör Melih Bulu’yu protesto eden öğrencilerin KYK bursları kesildi

reklam"
reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atadığı Melih Bulu’yu protesto eden en az 100 öğrencinin KYK kredi ve bursları kesildi.

AKP’den milletvekili adayı olan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atadığı Melih Bulu ile atanan yardımcılarına karşı protestolara destek veren çok sayıda öğrencinin Kredi ve Yurtlar (KYK) Genel Müdürlüğü’nden aldığı burs ile krediler kesildi. Burs ve kredisi kesilen öğrenci sayısının en az 100 olduğu öğrenildi.

İstanbul Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Valiliğe gönderilen ve öğrencilere iletilen yazıda, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün yazısına istinaden kredi ve bursların kesildiği belirtildi. Öğrencilerin, öğrenim kredisi borcunun Temmuz 2023’ten itibaren ödemeye başlaması istendi.

‘Üniversiteleri savunduk’ 

Birgün’den Dilan Esen’in haberine göre Kredisi kesilen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencisi Burkay Avcı, Boğaziçi’nde atanmış rektöre karşı başlatılan eylemlere destek verdiği için öğrenim kredisinin kesildiğini söyledi.

“Tüm kayyum rektörlere karşı Boğaziçi öğrencisinin yanında oldum” diyen Avcı, şunları dile getirdi: “Mimar Sinan’da öğrenciyim ve bizim okulumuza da kayyum rektör atanmıştı. Boğaziçi’ne atanmasından da rahatsız oldum ve eylemlere katıldım. Bu sebepten dolayı devletin geri alacağı kredim kesildi. Bugün de üniversiteleri savunmaya devam edeceğiz. Kredimizi kesseler de kayyum rektörlere karşı mücadele edeceğiz. Demokrasiyi savunduğumuz için AKP bizi cezalandırmaya çalışıyor. Ama biz buna izin vermeyeceğiz. Kredilerimizin kesilmesine karşı davamızı da açacağız. Sadece dava da değil aynı zamanda mücadelemize sokakta da devam edeceğiz.”

reklam"
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM