• DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %0,09
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %-3,73
Afganlar Meclis gündemine taşındı! Lütfü Türkkan, Süleyman Soylu’ya sordu

Afganlar Meclis gündemine taşındı! Lütfü Türkkan, Süleyman Soylu’ya sordu

reklam"
reklam

Sınırlardan gelen görüntüler, asayiş olayları tartışılmaya devam ederken ‘Afganlar’ konusu Meclis’e taşındı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Demografik yapıyı açıkça tehdit eden kaçak girişler, kaçakların neden olduğu yaşanan asayiş sorunları tepki çekmeye devam ediyor. Her geçen gün yeni bir görüntü ortaya çıkarken, ‘Afganlar’ konusu Meclis gündemine taşındı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması isteğiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Suriyelilerin sorunları devam ederken Türkiye’nin yeni bir göç dalgası ile ulusal güvenlik tehdidi yaşama riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten Türkkan, “Son dönemde Afganistan’dan ülkemize yoğun bir şekilde devam eden göç dalgası Türkiye’nin bilgisi dahilinde mi gerçekleşmektedir, Suriyeli sığınmacıların sorunları devam ederken ülkemizi her açıdan tehdit eden böyle bir uygulamaya neden onay verilmiştir?” diye sordu.

Türkkan şu ifadeleri kullandı;
“ABD’nin ve NATO güçlerinin Afganistan’dan çekilmeye başlaması ve Taliban güçlerinin ülkede kontrol ettiği alanları artırması ile birlikte son dönemde Afganistan’dan Türkiye’ye yoğun bir göç dalgası başlamış, Afganlar hemen hemen her gün gruplar halinde ülkemize farklı noktalardan giriş yapmaktadır.

Uluslararası medyada çıkan haberlere göre; Iran, Afgan mültecilere Türkiye’ye geçiş için destek vermekte, kaçak geçişlere göz yummakta, TIR’lara doldurulan Afgan kaçak göçmenler İran üzerinden ülkemizin farklı illerinde indirilmektedir.

Basında yer alan haberlere göre ayrıca; Türkiye sınırında kaçakçılarla iş birliği yaptığı iddia edilen kolluk kuvvetleri çalışanları bulunmaktadır. Bir diğer iddiaya göre ise; İran sınırındaki güvenlik güçleri, Afgan mültecileri görmezden gelmekte ve Afganların sınırdan Türkiye’ye geçmelerine yasa dışı olmasına rağmen göz yummaktadır.

Suriyeli sığınmacıların sorunları devam ederken Türkiye, yeni bir göç dalgası ile ulusal güvenlik tehdidi ve sosyo-ekonomik açıdan büyük problemler yaşama riski ile karşı karşıyadır.”

İşte Türkkan’ın Süleyman Soylu’ya yönelttiği sorular;
1-Son dönemde Afganistan’dan ülkemize yoğun bir şekilde devam eden göç dalgası Türkiye’nin bilgisi dahilinde mi gerçekleşmektedir, Suriyeli sığınmacıların sorunları devam ederken ülkemizi her açıdan tehdit eden böyle bir uygulamaya neden onay verilmiştir?

2-Afganların sınır geçişleri ülkemizin kontrolü dahilinde ise yaşanan düzensiz göçün gerekçeleri nelerdir?

3-Afgan mültecilerin Türkiye’ye farklı noktalardan geçiş yapmalarının gerekçeleri nelerdir, ülkemizin sınır güvenliğinde zafiyet mi bulunmaktadır?

4-Ülkemizin sınır güvenliğinin artırılması yönünde acil ve yeni düzenlemeler yapılması düşünülmekte midir, bu düzenlemeler neler olacaktır?

5-İran’ın, Afgan mültecilere Türkiye’ye geçiş için destek verdiği, kaçak geçişlere göz yumduğu doğru mudur, bu konuda İranlı yetkililer ile herhangi bir görüşme yapılmış mıdır ya da yapılması düşünülmekte midir?

6-İran üzerinden uzun süren yolculuk sonrası sınıra ulaşan ve yasa dışı yollarla ülkemize giriş yapan kalabalık göçmen gruplarına karşı alınmış bir tedbir bulunmakta mıdır, bu tedbirler nelerdir?

7-Türkiye sınırında kolluk kuvvetlerinin kaçakçılarla iş birliği yaptığı, İran sınırındaki güvenlik güçlerinin Afgan mültecileri görmezden geldiği ve Afganların sınırdan Türkiye’ye geçmelerine yasa dışı olmasına rağmen göz yumulduğu iddiası doğru mudur, bunun gerekçeleri nelerdir, bu konuda sorumlu olanlar hakkında herhangi bir işlem yapılması düşünülmekte midir?

8-Daha önce komşu ülke gerekçesiyle Suriyeli sığınmacıların ülkemize geçişine göz yumulurken, Afganistan ile sınırımız olmadığı halde Afgan mültecilerin ülkemize geçişlerine göz yumulmasının gerekçeleri nelerdir, bu uygulama hangi politika gereği yapılmaktadır?

9-Son dönemde Afganistan’dan ülkemize yoğun olarak geçiş yapan mültecilerin sayısı bilinmekte midir, ülkemizdeki toplam Afgan mülteci sayısı kaçtır?

10-Esas hedeflerinin Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmek olduğu iddia edilen Afganların ülkemizde kalarak vatandaşlarımızla bir arada yaşamak zorunda kalmasına karşı Bakanlık olarak hayata geçirilmesi düşünülen birtakım düzenlemeler bulunmakta mıdır, bu düzenlemeler neler olacaktır? 

11-Suriyeli sığınmacılara verilen sosyal imkanlar nedeniyle vatandaşlarımız kendi ülkelerinde ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmektedir. Şehirlerde kendilerine özel bölgeler edinen ve hemen her gün asayiş olaylarının yaşanmasına neden olan Suriyeliler gibi Afganların da aynı role soyunma tehlikesine karşı ne gibi tedbirler alınmaktadır?

12-Suriyelilere yapıldığı gibi Afganlara da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi düşünülmekte midir?

13-Ülkemize özellikle yasa dışı yollarla giriş yapan Afganların kendi ülkelerine geri gönderilmesi konusunda Bakanlık olarak bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

reklam"
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM