• DOLAR
  %0,28
 • EURO
  %0,30
 • ALTIN
  %0,24
 • BIST
  %4,10
ABD’de sevindiren Covid-19 aşısı araştırması

ABD’de sevindiren Covid-19 aşısı araştırması

reklam"
reklam

 

Sekiz ay önce aşılamanın başladığı ABD’de yapılan yeni çalışmalar, aşıların geçen süreye ve Delta varyantına rağmen şiddetli hastalığa karşı büyük ölçüde etkili olduğunu ortaya koydu. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yapılan açıklamada, “Mevcut aşıların hastaneye yatışa karşı yüzde 75’ten yüzde 95’e kadar yüksek oranda koruyor” denildi.

ABD'de sevindiren Covid-19 aşısı araştırması

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden (CDC) yapılan açıklamaya göre, Covid-19 aşılarının genel etkinliği aşılanan Amerikanlar arasında henüz çok fazla düşmedi. ABD’de aşı çalışmaları 2020’nin Aralık ayında, yani sekiz ay önce başladı.

ABD, ÜÇÜNCÜ DOZLARI KULLANIMA SUNACAK

CDC’nin Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi, üçüncü doz koronavirüs aşı ihtiyacını tartışmak için toplandı. Ancak, Beyaz Saray, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve CDC’nin aksi halde karar vermesine rağmen, Eylül sonunda üçüncü doz aşı uygulamasını başlatacağını duyurdu.

HASTANEYE YATIŞA KARŞI KORUYUCULUK YÜZDE 75-95

CDC’den Dr. Sara Oliver, aşıların hâlâ güçlü koruma sağladığını gösterdi. NTV’nin haberine göre; Oliver, küresel verilere atıfta bulunarak, “Delta varyantının ortaya çıkmasından bu yana aşıların enfeksiyona karşı koruyuculuğu yüzde 39 ve yüzde 84 arasında değişti. Hastaneye yatışa karşı koruma oranı ise yüzde 75’ten yüzde 95’e kadar oldukça yüksek bir oranda devam ediyor” dedi.

DELTA VARYANTI ETKİSİ

Bununla birlikte, “Tüm aşılar hastaneye yatmayı ve ağır hastalıkları önlemede etkili olmaya devam ediyor. Ancak son zamanlarda enfeksiyon ve hafif hastalıkları önlemede daha az etkili olabilirler” diyen Oliver, Delta varyantının bu durumda etkili olduğunu sözlerine ekledi.

Oliver, huzurevi sakinleri arasında aşı etkinliğinin ilk başta yüzde 75’ten yüzde 50’nin biraz üzerine düştüğünü açıkladı. En yüksek düşüşlerin Aralık ve Ocak aylarında aşıların kullanıma sunulmasından sonra aşılanan ilk kişiler olduğunu söyledi.

Diğer taraftan Oliver, CDC’nin, ABD pazarı için aşı üreten üç şirketin Pfizer/BioNTech, Moderna ve Johnson & Johnson takviye dozlarının etkilerini değerlendirdiğini açıkladı.

reklam"
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM